Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Copper Anode sheet

Product information "Copper Anode sheet"

Copper Plate Electrode (SW10051M)

Short Description

The Copper Plate Electrode is a large‑area sacrificial anode made from high‑purity copper (≥ 99.9 %) designed for electroplating. It provides a consistent supply of copper ions to the electrolyte, promoting stable baths, uniform deposits and improved conductivity in copper plating applications. 


Product Description

This plate is manufactured from pure copper, which dissolves evenly into the electrolyte to maintain a consistent metal ion concentration. The flat, broad surface makes it ideal for covering larger workpieces or for use in plating tanks where even current distribution is critical to achieving high‑quality copper coatings.

Copper anodes like this plate are typically used in bath electroplating settings and can also serve as a foundation layer before other coatings such as nickel or chrome are applied.


Typical Applications

  • Electroplating of copper on metal substrates

  • Bath plating for decorative or functional copper layers

  • Undercoat / intermediate layer before nickel or chrome plating

  • Workshop, lab and production electroplating

  • Applications involving larger workpieces requiring extensive coverage 


Key Benefits


Copper Sacrificial Anode Sheet Plate

 anode made of pure copper for electroplating

 Sacrificial anode for electrolytic copper plating

 Copper anode sheet for acidic copper electrolytes, copper (Cu) min. 99.9% (Cu-DHP, CW024A, 2.0090, SF-Cu) Electrolytically deposited copper is used to improve conductivity due to its excellent electrical properties, as well as a barrier layer prior to nickel and chrome plating of steel surfaces to enhance corrosion resistance, and for pre-copper plating of zinc die-castings Sheet

thickness 0.7 mm Available in sizes 

S (25 x 150 mm), M (50 x 80 mm), L (100 x 150 mm), and XL (170 x 200 mm) 

Custom cuts and sheet thicknesses of 1.0 and 2.0 mm also available upon request (min. 1 m²)

Size: L - 100 x 150 mm

M - 50 x 80 mm

S - 25 x 150 mm

XL - 170 x 200 mm

Material: Copper 

Thickness: 0.7 mm, 1 mm, 2 mm Purity: 99.9 


  • High copper purity (≥ 99.9 %): clean ion release for consistent baths

  • Broad plate design: promotes uniform current distribution

  • Improved deposit quality: even, durable copper coatings

  • Flexible use: suitable for a range of plating setups

  • Easy integration: fits naturally into standard bath electroplating processes 


Usage Instructions

  1. Preparation: Thoroughly clean and degrease all workpieces prior to plating.

  2. Placement: Position the copper plate electrode as the anode (positive terminal) in the electrolyte.

  3. Connect: Attach the electrode to the positive output of your power supply and the workpiece to the negative (cathode).

  4. Plating: Adjust voltage and current according to the specific copper electrolyte used.

  5. Maintenance: Periodically clean off any buildup to maintain performance and longevity.


Conclusion

The Copper Plate Electrode is a reliable, versatile accessory for copper electroplating, offering consistent performance and uniform deposition thanks to its large active surface and high material purity — suitable for hobbyists, workshop use and professional electroplating environments alike.

Skip product gallery

Ähnliche Artikel

Alkaline Copper Electrolyte – Cyanide-Free Copper Bath for Iron, Steel and Zinc

Alkaline Copper Electrolyte – Cyanide-Free Copper Bath for Acid-Sensitive MetalsProfessional Alkaline Copper Electrolyte for Tank, Pen and Brush PlatingThe Alkaline Copper Electrolyte from Betzmann Galvanik is a high-quality, cyanide-free copper electrolyte for the electroplating of acid-sensitive metals. It has been specially developed to reliably apply firmly adhering copper coatings on materials such as iron, steel, zinc and zinc die-cast alloys.Unlike acidic copper electrolytes, the alkaline copper electrolyte is ideally suited as an adhesion layer and intermediate coating for materials that may be attacked by acidic electrolytes.The electrolyte is suitable for both tank plating and pen/brush plating (tampon plating) and enables uniform, decorative and functional copper coatings at room temperature.Your AdvantagesCyanide-free alkaline copper electrolyteIdeal for acid-sensitive metalsExcellent adhesion on iron and steelVery good leveling propertiesGood throwing powerIntensive, attractive copper colourIdeal intermediate layer before bright copper platingSuitable for tank, pen and brush platingEasy application at room temperatureProfessional quality from Betzmann GalvanikWhy Use Alkaline Copper Plating?Many metals cannot be directly plated with an acidic copper electrolyte. Especially iron, steel and zinc require a special copper strike layer to achieve a permanently adherent copper coating.The alkaline copper electrolyte enables:Strongly adherent copper coatings on iron-based materialsProtection of sensitive base materialsPreparation for further electroplating processesConstruction of high-quality multilayer coating systemsAfter alkaline copper plating, the surface can be further processed with a bright acid copper electrolyte to achieve an especially smooth and glossy finish.Typical ApplicationsIdeal for:IronSteelZincZinc die-cast partsBrassBronzeCopperTinLeadMetal restorationClassic car partsModel makingJewellery manufacturingRepair workTechnical coatingsSuitable Base MaterialsSuitable for:✓ Lead✓ Bronze✓ Iron✓ Steel✓ Copper✓ Brass✓ Zinc✓ Zinc die-cast alloys✓ TinNot directly suitable for:✗ Aluminium✗ Chromium✗ TitaniumAluminium requires suitable pretreatment, for example with an aluminium activator.For unknown materials, a test coating should always be performed before application.Application InstructionsFor optimum results, workpieces must be thoroughly cleaned before copper plating.Remove:OilGreaseDirtOxide layersRustUse clean disposable gloves to prevent renewed contamination from skin oils.The alkaline copper electrolyte already works at room temperature and can be heated if required.The optimum operating temperature range is between 25 and 50 °C.Recommended Layer System for Perfect SurfacesA proven electroplating system:Base Material → Alkaline Copper → Bright Copper → Nickel → Gold / Chromium / Precious MetalsThe alkaline copper electrolyte provides excellent adhesion, while the bright copper electrolyte creates a smooth and highly reflective surface.Technical DataOperating DataCyanide-free alkaline copper electrolytepH value: 8–10Operating temperature: 20–60 °CWorking ConditionsCurrent density: 0.2–1.5 A/dm²Up to 3 A/dm² with solution movementTank Plating:Approx. 1.4 Volts (5 cm electrode distance)Approx. 1.5 Volts (10 cm electrode distance)Approx. 1.7 Volts (20 cm electrode distance)Pen and Brush Plating:2.5–6 VoltsRecommended: 4–5 VoltsAdditional parameters:Plating time: 10–45 minutesDeposition rate:approx. 0.4 µm/min at 1 A/dm² and 20 °CAnode material: Copper AnodeCoating PropertiesUniform copper coatingsExcellent adhesionVery good levelingGood throwing powerAttractive copper colourIdeal preparation for further electroplating processesSupplied AsReady-to-use alkaline copper electrolyteAvailable in various container sizesQuality from Betzmann GalvanikBetzmann Galvanik develops professional electrolytes for decorative and technical surface finishing. The Alkaline Copper Electrolyte is the ideal solution for safe and reliable copper plating of acid-sensitive metals such as iron, steel and zinc and provides the perfect foundation for high-quality multilayer electroplating systems.

Content: 0.1 Liter (€99.00 / 1 Liter)

Regular price: From €9.90
PP Copper

PP Copper Electrolyte BMG‑130.1 High-Gloss Copper Plating Solution for Electroplating Applications Short Description The PP Copper Electrolyte BMG‑130.1 is a high-performance electroplating solution for depositing bright, uniform copper layers. It produces thick, glossy coatings suitable for decorative surfaces, functional layers, or as a foundation for further electroplating processes such as nickel or gold. Applications The PP Copper Electrolyte is versatile and can be used for: Electrolytic copper plating of metallic surfaces Protective layers on iron and steel for corrosion resistance Intermediate layer or primer for nickel, gold, or other metals Coating conductive paint on plastics Decorative copper-red finishes Solderable layers for PCBs and electronic boards Its balanced composition makes it suitable for both hobbyist and professional applications in workshops, labs, or industrial environments. How Copper Electroplating Works (Simple Explanation) Electroplating uses direct current (DC) to reduce copper ions from the electrolyte onto the surface: Prepare the workpiece: Clean and degrease. Plating: Connect the workpiece as the cathode; use a graphite or copper anode. Deposition: Copper forms a thick, glossy layer. Post-treatment: Rinse with water and dry – the surface exhibits the characteristic bright copper-red shine. Benefits of PP Copper Electrolyte BMG‑130.1 Bright, uniform, glossy copper layers Thicker deposits than many standard copper solutions Excellent adhesion on conductive substrates Ideal as a base layer for nickel, gold, or other metals Easy to use with graphite or copper anodes Versatile application on plastics with conductive paint Technical Parameters (Guideline Values) PropertyValue / RangeProduct typePP Copper ElectrolyteElectrolyte typeBright copper plating solutionVoltageapprox. 3 V and aboveTemperature14–25 °CCopper content> 60 g/LDeposition rateapprox. 2 µm/min at 3.5 VLayer hardnessapprox. 380–385 HVLayer density8.8 g/cm³Anode materialGraphite or copperApplicationBath, pen, or tampon electroplating Note: Values are practical guidelines; results may vary depending on equipment, voltage, and temperature. Practical Application Instructions Preparation: Clean and degrease surfaces. For non-conductive parts, apply a conductive paint first. Plating: Operate the electrolyte within recommended voltage and temperature ranges. Use graphite or copper anodes for uniform layers. Post-Treatment: Rinse plated parts with water and dry. Light polishing can further enhance gloss if desired. Safety Instructions Wear protective gloves, goggles, and appropriate clothing Avoid contact with skin and eyes Rinse immediately with water if contact occurs Work in well-ventilated areas Do not ingest; keep out of reach of children Dispose according to local chemical waste regulations Conclusion The PP Copper Electrolyte BMG‑130.1 is a high-performance and versatile solution for producing bright, uniform copper layers. Whether for decorative finishes, corrosion protection, or as a foundation for further electroplating, it provides excellent layer quality, easy handling, and professional results for hobbyists, workshops, and industrial applications.

Content: 0.1 Liter (€90.00 / 1 Liter)

Regular price: From €11.00
Copper Conductive Paint – Conductive Metallizing Coating for Electroplating, 3D Prints & Plastics

Copper Conductive Lacquer for Plastic Metallization – Airbrush & ElectroplatingCopper conductive lacquer for metallizing non-conductive surfaces – ideal for preparing plastics, 3D-printed parts, PETG and other non-conductive materials for subsequent electroplating.This copper conductive lacquer allows non-conductive surfaces to be coated with a copper-containing layer, making them suitable for subsequent electroplating. It is particularly suitable for plastic parts, 3D-printed components, PETG and other non-conductive materials.The lacquer can be applied using a brush, sponge or airbrush.Copper Conductive Lacquer for Airbrush ApplicationFor an especially smooth and even coating, the copper conductive lacquer can be applied using an airbrush with a 0.5–0.8 mm nozzle.For thinning, we recommend butyl acetate or a suitable solvent-based lacquer thinner.As a starting point, the following mixture is recommended:100 ml copper conductive lacquer + approx. 10 ml butyl acetateDepending on the airbrush, nozzle size and desired spray pattern, the amount of thinner can gradually be increased to approximately 15%.Before application, thoroughly stir or homogenize the lacquer, as the copper components may settle during storage.For the best results, apply several thin, even coats rather than one thick coat.Metallizing Plastic for ElectroplatingCopper conductive lacquer is specifically designed for preparing non-conductive surfaces for electroplating.After application and complete drying, the coated surface is galvanically copper-plated using an acid copper electrolyte. This creates a continuous metallic copper layer that can subsequently be used as the basis for further electroplating.Typical process:Plastic / 3D-printed part → Copper conductive lacquer → Acid copper electroplating → Further electroplatingThis allows plastic components to be prepared for subsequent gold plating, silver plating, nickel plating and other electroplating processes.Suitable ApplicationsCopper conductive lacquer is ideal for:Electroplating plasticMetallizing 3D-printed partsPETG and other non-conductive plasticsModel making and prototypingTechnical componentsDecorative plastic partsCustom-made and individual componentsPreparing plastic parts for electroplatingCreating a conductive surface as a preparation for galvanic coatingImportant: Conductive Preparation for ElectroplatingThe copper conductive lacquer is primarily intended for metallizing non-conductive surfaces as a preparation for electroplating.The applied lacquer layer is subsequently treated in an acid copper electrolyte to prepare the surface for galvanic copper deposition. The copper electrolyte is therefore not simply used as a thinner or cleaning solution, but forms part of the electroplating process.ApplicationThoroughly clean and degrease the surface.Stir the copper conductive lacquer thoroughly before use.For airbrush application, start with approximately 10% butyl acetate.Apply several thin and even coats.Allow the coating to dry completely.Prepare the surface for galvanic copper plating.Electroplate the surface using an acid copper electrolyte.Once a sufficient copper layer has been deposited, additional electroplating can be carried out.Your BenefitsCopper conductive lacquer allows even complex-shaped plastic and 3D-printed components to be prepared for electroplating. Airbrush application provides particularly uniform coverage and is ideal for larger surfaces, intricate geometries and detailed components.Ideal for anyone looking to electroplate plastic, metallize 3D-printed parts or prepare custom plastic components for professional electroplating.

Content: 0.05 Liter (€422.00 / 1 Liter)

Regular price: From €21.10
Stainless Steel & Nickel Activator – Pickling Solution for Electroplating Preparation

S Stainless Steel & Nickel Activator – Professional Deplating / Pickling Solution for Optimal Electroplating AdhesionSurface Activation for Stainless Steel, Nickel and Passive Metal SurfacesThe Stainless Steel & Nickel Activator from Betzmann Galvanik is a professional pickling and activation solution designed to prepare stainless steel, nickel and passive metal surfaces before electroplating.High-alloy metals such as stainless steel and nickel naturally form a very stable oxide and passive layer on their surface. Although this layer provides excellent corrosion resistance, it can significantly reduce the adhesion of subsequent electroplated coatings and may cause problems such as poor adhesion, peeling or uneven deposits.The activator removes these interfering passive layers and creates a chemically active metal surface that is optimally prepared for subsequent electroplating processes.Suitable for applications such as:Nickel platingGold platingSilver platingChrome platingOther electroplating processesYour Advantages at a Glance✔ Removes oxide and passive layers✔ Activates stainless steel and nickel for improved adhesion✔ Prevents adhesion problems during electroplating✔ Suitable for non-electrolytic and electrolytic applications✔ Ideal for pen plating, tampon plating and tank plating✔ Fast and easy application✔ Improves the quality and durability of electroplated coatings✔ Professional surface preparation for high-quality resultsWhy Is an Activator Necessary?Metals such as stainless steel and nickel can quickly form a passive layer when exposed to air.This layer is an excellent protection against corrosion, but it can prevent a strong bond between the base material and the following electroplated coating.Without proper activation, problems may occur:Poor coating adhesionPeeling or flaking of the depositSpottingUneven coatingsPremature coating failureThe activator creates a freshly activated surface and provides the ideal foundation for the next electroplating step.Application Without Electricity (Immersion Process)The activation can easily be carried out without a power supply.Procedure:Thoroughly degrease the workpiece.Immerse the workpiece in the activator.Activate for approx. 30–60 seconds.Rinse thoroughly with water.Continue directly with electroplating.For improved performance, the activator can be heated.Recommended temperature:Usable at room temperatureHeating to approx. 40 °C improves the activation performanceThe increased temperature accelerates the removal of oxide and passive layers and provides a more effective surface activation.Application With Electricity (Electrolytic Activation)For especially reliable results, the activator can also be used electrolytically.This method is particularly suitable for:Stainless steelPassive nickel surfacesDifficult-to-activate materialsProcedure:Thoroughly degrease the workpiece.Connect the workpiece to the negative pole.Connect a stainless steel or suitable electrode to the positive pole.Treat the surface with the activator.Rinse thoroughly and proceed immediately with electroplating.Recommended values:Voltage: approx. 4 voltsElectrode: stainless steel or graphiteActivation time: approx. 30–60 secondsElectrolytic activation supports the removal of passive layers and creates a highly active surface for excellent coating adhesion.Suitable MaterialsThe activator is especially suitable for:Stainless steelNickelPassive nickel surfacesSteelCopperBrassVarious metal alloysFor unknown materials, we recommend testing on an inconspicuous area before use.Processing After ActivationAfter activation, the workpiece should be electroplated as soon as possible.Recommended process:Activate → Rinse → Electroplate immediatelyActivated metal surfaces can change again when exposed to air, so quick further processing ensures the best results.Typical ApplicationsIdeal for:Jewellery electroplatingStainless steel coatingRepair platingIndustrial applicationsPrecision engineeringRestoration workMechanical engineeringMetal finishingGold plating stainless steelNickel plating difficult materialsTechnical InformationProduct type:Activator / Pickling solutionApplication:Surface preparation before electroplatingProcesses:Non-electrolytic activation (immersion process)Electrolytic activation (pen/tampon process)Activation time:Approx. 30–60 secondsTemperature:Room temperature possibleHeating up to approx. 40 °C improves performanceVoltage for electrolytic application:Approx. 4 voltsSuitable electrodes:Stainless steelGraphiteSafety InformationWear safety glasses and suitable protective gloves.Avoid contact with skin and eyes.Use only in well-ventilated areas.Observe the safety data sheet.Do not inhale vapours or aerosols.Quality from Betzmann GalvanikThe Stainless Steel & Nickel Activator is an essential step for professional electroplating applications.By reliably removing oxide and passive layers, it creates an optimally prepared surface for strongly adherent, uniform and durable metal coatings.SEO Shopware 6Product Title:Stainless Steel & Nickel Activator – Pickling Solution for Electroplating PreparationSEO URL:stainless-steel-nickel-activator-pickling-solutionSEO Title:Stainless Steel Nickel Activator | Pickling Solution for ElectroplatingMeta Description:Professional stainless steel and nickel activator for electroplating preparation. Removes oxide and passive layers for excellent adhesion during gold plating, nickel plating, silver plating and chrome plating.Keywords:stainless steel activator, nickel activator, pickling solution electroplating, stainless steel electroplating preparation, activate stainless steel, activate nickel, remove passive layer, remove oxide layer, electroplating preparation, pen plating activator, tampon plating activator, gold plating stainless steelLong-Tail Keywords:stainless steel activator before gold plating, nickel pickling solution for electroplating, improve stainless steel plating adhesion, remove stainless steel passive layer, electrolytic stainless steel activation, immersion activator for electroplating

Content: 0.25 Liter (€27.20 / 1 Liter)

Regular price: From €6.80
Bright Acid Copper Electrolyte – Ready-to-Use Copper Plating Solution for Tank, Pen & Brush Plating

Bright Acid Copper Electrolyte – Ready-to-Use Copper Plating Solution for Tank, Pen & Brush PlatingProfessional Bright Copper Electrolyte for Brilliant, Smooth and Highly Conductive Copper CoatingsThe Bright Acid Copper Electrolyte from Betzmann Galvanik is a premium, ready-to-use electroplating solution developed for producing brilliant, smooth and highly adherent copper coatings. Its excellent leveling properties and high deposition rate make it ideal for both decorative and technical electroplating applications.The electrolyte produces bright copper deposits with outstanding surface quality, often eliminating the need for extensive polishing. It is perfectly suited for tank plating, pen plating and brush plating, delivering professional results for workshops, jewellery manufacturers, restoration specialists and industrial applications.Your AdvantagesReady-to-use bright acid copper electrolyteBrilliant, high-gloss copper finishHigh deposition rateExcellent leveling propertiesUniform coating thicknessOutstanding adhesionHighly conductive copper depositsExcellent ductilityEasy to polishIdeal base layer for precious metal platingSuitable for tank, pen and brush platingProfessional quality from Betzmann GalvanikTypical ApplicationsPerfect for:Jewellery manufacturingJewellery repairWatchmakingElectronicsPrinted circuit boards (PCB)Electrical contactsDecorative metal finishingMetal restorationAutomotive partsClassic car restorationMechanical engineeringModel makingPrototype manufacturingIndustrial electroplatingWhy Copper Plate?Copper is one of the most important metals used in electroplating. It serves as an excellent intermediate layer, improves adhesion between different metals, and provides outstanding electrical and thermal conductivity.Bright copper coatings are commonly used for:Decorative finishesCorrosion protection systemsElectrical conductivityThermal conductivitySurface levelingIntermediate layers before further platingThe excellent leveling capability helps fill minor surface imperfections, resulting in smoother finishes and significantly reducing polishing time.Ideal Base Layer for Gold, Silver, Nickel and ChromiumBright copper is frequently used as the first layer in high-quality multilayer electroplating systems.Typical coating systems include:Copper → Nickel → GoldorCopper → Nickel → ChromiumThe nickel layer acts as a diffusion barrier, preventing copper migration into precious metal coatings and ensuring long-lasting colour stability and corrosion resistance.Suitable Base MaterialsSuitable for direct plating on acid-resistant metals such as:CopperBrassBronzeNickelNickel-plated surfacesSteel, iron and zinc should first receive an alkaline copper strike before applying the bright acid copper layer.Not suitable for direct plating on:AluminiumTitaniumChromiumTinZincThese materials require appropriate pretreatment.ApplicationFor optimum adhesion, all workpieces should be thoroughly cleaned, degreased and, where required, activated before plating.The use of a Copper Anode is recommended to maintain a constant copper concentration and maximise electrolyte life.Technical SpecificationsElectrolyte DataReady-to-use bright acid copper electrolytepH value: approx. 1Operating temperature: 15–40 °CRecommended Operating ConditionsCurrent density: 2.5–5 A/dm²Up to 7 A/dm² with solution agitationTank plating:Approx. 1.1 Volts (5 cm electrode distance)Approx. 1.7 Volts (10 cm electrode distance)Approx. 2.8 Volts (20 cm electrode distance)Pen & Brush plating:1.2–4.5 VoltsRecommended: Approx. 3 VoltsPlating time: 3–30 minutesDeposition rate: Approx. 1 µm/min at 5 A/dm² and 20 °CAnode material: Copper AnodeCoating PropertiesBrilliant bright copper finishExcellent levelingUniform coating thicknessOutstanding adhesionExcellent ductilityHigh electrical conductivityHigh thermal conductivityExcellent polishing characteristicsIdeal base layer for nickel, chromium, gold, silver and palladium platingSupplied AsReady-to-use Bright Acid Copper ElectrolyteAvailable in various container sizesQuality from Betzmann GalvanikBetzmann Galvanik develops premium electroplating solutions for decorative and technical surface finishing. The Bright Acid Copper Electrolyte combines excellent leveling properties, a high deposition rate and brilliant surface quality, making it the perfect choice for professional copper plating as well as a base layer for nickel, chromium, gold, silver and palladium coatings.

Content: 0.1 Liter (€90.00 / 1 Liter)

Regular price: From €9.60
Copper Brightener - PP Stabiliser

Copper Brightener (Acid / PP Stabilizer) Short Description The Copper Brightener (acid / PP stabilizer) is a performance additive for acidic and PP copper electroplating solutions that enhances the brightness, smoothness, and quality of plated copper layers. It can also revitalize used electrolyte solutions, restoring their ability to produce highly reflective and even copper finishes. What Is This Brightener Used For? This brightener is used to: Improve the brightness of copper electroplated surfaces Enhance performance of acidic and PP copper baths Refresh spent plating solutions for renewed performance Use in bath and pen plating for both decorative and functional coatings How the Brightener Works (Simple Explanation) Special additives in electroplating solutions help refine the deposition process so that copper deposits smoothly, evenly, and with higher gloss. This brightener is added to the electrolyte and works directly within the plating bath: Prepare and operate your copper electrolyte as usual. Add the brightener: e.g., approx. 4 mL per 1 L of electrolyte. Mix and plate: The electrolyte now deposits highly reflective copper immediately. Benefits of the Copper Brightener Enhanced brightness and surface quality of copper coatings Simple to add to both fresh and used electrolytes Suitable for acidic and PP copper solutions Ideal for bath and pen plating Produces smooth, decorative finishes  Application Notes Recommended dosage: approx. 4 mL additive per 1 L electrolyte Mix thoroughly before plating Performance may vary with electrolyte condition, temperature and current; test runs advised  Safety Instructions Wear protective gloves and eye protection Avoid contact with skin and eyes Rinse thoroughly with water if contact occurs Use only in well‑ventilated areas Do not ingest; keep out of reach of children Dispose of chemical waste according to local regulations Conclusion The Copper Brightener (acid / PP stabilizer) is a practical additive that significantly improves the gloss and quality of copper electroplating results. It is easy to use and especially valuable for applications where bright, smooth, high‑quality copper finishes are desired, whether in decorative or functional electroplating. 

Content: 0.05 Liter (€396.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.80
Zinc Electrolyte Brightener

Brightener "Zinc" (50 ml) – Additive for Brilliant Zinc Electroplating ResultsZinc Electrolyte Brightener – For Bright, Uniform and High-Quality Zinc CoatingsThe "Zinc" Brightener (50 ml) has been specially developed for use with zinc electrolytes and helps to achieve uniform, bright and highly glossy zinc coatings. It is ideal for refreshing used zinc electrolytes as well as improving the performance of fresh electroplating baths.Just 50 ml of brightener is sufficient for 5 litres of zinc electrolyte. The specially formulated brightening agents improve the surface quality, support an even metal deposition and provide an attractive, shiny finish on galvanically deposited zinc coatings.The brightener is particularly recommended for tank plating and is an ideal addition for anyone who wants to achieve consistently high-quality zinc plating results.Your Advantages at a GlanceBrightener additive for zinc electrolytesProduces bright and uniform zinc coatingsRefreshes used zinc plating bathsSuitable for optimizing fresh zinc electrolytesEasy dosage and application50 ml is sufficient for up to 5 litres of zinc electrolyteEspecially suitable for tank platingImproves the appearance of zinc depositsSimple to useProfessional quality for hobby, workshop and industrial applicationsApplicationThe brightener is added directly to the zinc electrolyte.Dosage:50 ml brightener per 5 litres of zinc electrolyteEquivalent to 10 ml per litre of electrolyteAfter adding the brightener, mix the electrolyte thoroughly. The product can be used both for refreshing used zinc electrolytes and for optimizing freshly prepared zinc plating baths.ApplicationsThe zinc brightener is ideal for:Zinc electroplatingTank platingMaintenance and refreshing of zinc plating bathsImproving zinc coating appearanceWorkshopsHobby electroplatingIndustrial surface finishingRestoration projectsMetal finishing applicationsDelivery Contents1 × Zinc BrightenerQuantity: 50 mlQuality from Betzmann GalvanikThe "Zinc" Brightener provides an easy and effective way to maintain and improve the performance of zinc electrolytes. Even small quantities help create smoother, brighter and more attractive zinc coatings, ensuring consistently high-quality electroplating results.

Content: 0.05 Liter (€396.00 / 1 Liter)

Regular price: €19.80